hide random home http://www.uci.agh.edu.pl/regul_stud.html (PC Press Internet CD, 03/1996)

REGULAMIN

AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA W KRAKOWIE

REGULAMIN STUDIÓW

Kraków, październik 1995 r.

SPIS TREŚCI

  1. Przepisy ogólne
  2. Prawa i obowiązki studenta
  3. Organizacja studiów
  4. Zaliczenia i egzaminy
  5. Urlopy
  6. Prace dyplomowe
  7. Egzaminy dyplomowe
  8. Nagrody i wyróżnienia
  9. Przepisy końcowe
  10. Przepisy przejściowe

I. PRZEPISY OGÓLNE

Par.1

  1. Studenci, doktoranci i pracownicy AGH tworzą samorządną społeczność akademicką, jako jej członkowie współdecydują o sprawach Uczelni i są współodpowiedzialni za wykonanie jej zadań.
  2. Wszystkie decyzje podejmowane w oparciu o przepisy regulaminu powinny wypływać ze zrozumienia potrzeb, praw i obowiązków młodzieży akademickiej i być zgodne z dobrem społecznym, Ustawą o Szkolnictwie Wyższym (zwaną w dalszym ciągu Ustawą) oraz Statutem Uczelni (zwanym w dalszym ciągu Statutem).
  3. Przepisy niniejszego regulaminu są zgodne z zasadami ujętymi w Wielkiej Karcie Uniwersytetów Europejskich oraz wymogami Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich.

Par.2

  1. Rozróżnia się następujące formy kształcenia w Akademii Górniczo Hutniczej: Studia magisterskie i inżynierskie są prowadzone przez pierwsze lata wspólnie, a decyzja o kontynuowaniu nauki na studiach magisterskich zostaje podjęta przez studenta po spełnieniu warunków określonych przez właściwą Radę Wydziału.
  2. Zajęcia dydaktyczne w AGH mogą być prowadzone w języku obcym.
  3. W uzasadnionych przypadkach Senat może przedlużyć nominalny czas trwania studiów przewidziany w ust.1, o ile przepisy wyższego rzędu nie stanowią inaczej.
  4. W celu uzupełnienia wiedzy ogólnej i specjalistycznej w Uczelni mogą być prowadzone studia specjalne i kursy specjalne na zasadach określonych zarządzeniem Rtektora AGH.
  5. Dyplomy Ahademii Górniczo-Hutniczej otrzymują absolwenci, którzy spełnili wszystkie wymagania programu studiów dla wybranego wydziału, kierunku, specjalności i typu studiów.
  6. Akademia Górniczo-Hutnicza wydaje dyplomy i nadaje następujące tytuły zawodowe:
  7. Słuchacze studiów doktoranckich po spełnieniu wymagań określonych Ustawą o tytule naukowym i stopniach naukowych otrzymują dyplom i stopień naukowy doktora nauk.

Par.3

  1. Przyjęcie na studia w Akademii Górniczo Hutniczej następuje na zasadach określonych w Uchwale Senatu AGH na wniosek Rady Wydziału.
  2. O przyjęcie na studia w AGH mogą ubiegać się kandydaci posiadąjący świadectwo dojrzałości lub równorzędne zagraniczne (nostryfikowane).
  3. Kandydaci na studia magisterskie uzupełniaące winni posiadać tytuł zawodowy inżyniera, licencjata lub równorzędny zagraniczny.
  4. Absolwenci studiów inżynierskich mogą kontynuować studia magisterskie na dowolnie wybranym kierunku lub wydziale. Właściwa Rada Wydziału ustala tryb i kryteria kwalifikacji.
  5. Kwalifikacja na studia podyplomowe odbywa się na zasadach określonych przez właściwą Radę Wydziału.
  6. O przyjęcie na studia doktoranckie mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł zawodowy magistra lub równorzędny. Szczegółowe zasady kwalifikacji na studia doktoranckie określa uchwała właściwej Rady Wydziału.
  7. Przebieg studiów doktoranckich reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych oraz regulamin studiów doktoranckich uchwalony przez właściwą Radę Wydziału.
  8. Po złożeniu ślubowania o treści podanej w Statucie i po immatrykulacji student otrzymuje indeks, legitymację studencką oraz książeczkę zdrowia.
  9. Zwierzehnikiem studentów w Uczelni jest Rektor, a na Wydziale Dziekan.

Par.4

Jedynymi reprezentantami ogółu studentów Uczelni, powołanymi do ochrony ich interesów są organa samorządu studenckiego. Prawo do reprezentowania interesów swoich członków wobec władz i administracji Uczelni mają również organizacje i stowarzyszenia studenckie.

Par.5

  1. Wychowawcami młodzieży studiującej w Akademii Górniczo- Hutniczej są wszyscy pracownicy Uczelni, a przede wszystkim nauczyciele akademiccy.
  2. Dziekan w porozumieniu z wydziałowym organem samorządu studentów może powołać spośród nauczycieli akademickich opiekunów grup i lat studiów.
  3. Dziekan w porozumieniu z zainteresowanymi powołuje opiekunów studentów ostatnich dwóch lat studiów magisterskich. Zadaniem opiekunów jest pomoc w doborze przedmiotów obieralnych, tematów prac przejściowych i dyplomowych.

II PRAWA I OBOWIĄZKI STUDENTA

Par.6

Student, oprócz uprawnień wynikających z Ustawy, ma prawo do:
  1. wyboru kierunku i specjalności studiów w miarę możliwości Uczelni i Wydziału,
  2. studiowania wg indywidualnych planów studiów po spełnieniu wymagań określonych uchwałą właściwej Rady Wydziału,
  3. studiowania poza swoim kierunkiem podstawowym na dowolnej liczbie kierunków za zgodą Dziekana, jeżeli wypełnia wszystkie obowiązki związane z tokiem studiów na kierunku podstawowym,
  4. wyrażania opinii o prowadzonych zajęciach dydaktycznych, w tym oceniania zajęć dydaktycznych wg zasad ustalonych przez Rektora,
  5. zgłaszania do Władz Uczelni postulatów dotyczących procesu kształcenia i wychowania oraz funkcjonowania Uczelni,
  6. wyboru Władz Uczelni, określonego Ustawą i Statutem AGH,
  7. uczestniczenia w organach kolegialnych Uczelni oraz wyboru do nich przedstawicieli studentów,
  8. współdecydowania poprzez organa Samorządu Studentów w sprawach związanych z procesem kształcenia i wychowania, przyznawaniem pomocy materialnej oraz nagród i wyróżnień, a także podziałem środków przeznaczonych na cele studenckie,
  9. zrzeszania się w kołach naukowych oraz uczestniczenia w pracach naukowych realizowanych w Uczelni,
  10. zrzeszania się w organizacjach uczelnianych,
  11. nagród i wyróżnień,
  12. pomocy materialnej według zasad określonych odrębnymi przepisami,
  13. rozwijania zainteresowań kulturalnych, turystycznych i sportowych, korzystania w tym celu z urządzeń i środków uczelnianych, środowiskowych oraz pomocy Uczelni,
  14. przygotowywania się w charakterze asystenta stażysty do podjęcia obowiązków nauczyciela akademickiego (na zasadach określonych w Statucie AGH).

Par.7

  1. Do obowiązków studenta należy:
  2. Student AGH obowiązany jest dokonać wpisu na dany semestr lub powiadomić Dziekana o przerwaniu lub zaniechaniu studiów.
  3. Student ma obowiązek niezwłocznie powiadomić Dziekana o wszelkich zmianach dotyczących stanu cywilnego, nazwiska lub adresu i o zmianie warunków materialnych, jeżeli wpływąją one na przyznanie i wysokość pomocy materialnej.
  4. Student jest zobowiązany do terminowego wnoszenia opłat za studia, egzaminy, kursy, jeżeli takie opłaty przewidziane są odpowiednimi przepisami.

Par.8

  1. Wolnym słuchaczem jest osoba przyjęta na studia zgodnie z par.3, studiująca w Akademii Górniczo-Hutniczej bez immatrykulacji, za zgodą Dziekana Wydziału.
  2. Wolni słuchacze mogą korzystać z akademickiej służby zdrowia i biblioteki, natomiast nie mają prawa do indeksu, legitymacji studenckiej i uprawnień socjalnych przysługujących studentom i ich rodzinom.
  3. Wolny słuchacz, który wykazuje zadowaląjące postępy w nauce uzyskuje status studenta.

Par.9

Za postępowanie niezgodne ze ślubowaniem, naruszenie przepisów prawa, przepisów Statutu Uczelni lub wykroczenia przeciwko regulaminowi studiów student odpowiada przed Komisją Dyscyplinarną albo przed właściwym Sądem Koleżeńskim, na zasadach określonych odrębnymi przepisami. Za przewinienia mniejszej wagi Dziekan może wymierzyć karę upomnienia, zawiesić prawo do zamieszkiwania w domu studenckim, zawiesić stypendium lub zastosować sankcje materialne mąjące na celu pokrycie szkód wyrządzonych przez studenta.

III. ORGANIZACJA STUDIÓW

Par.10

  1. Rok akademicki rozpoczyna się nie później niż 5 października i trwa do rozpoczęcia następnego roku akademickiego.
  2. Rok akademicki obejmuje:
    1. okres zajęć wynikąjących z planu studiów podzielony na dwa okresy organizacyjne - semestr zimowy i semestr letni,
    2. praktyki programowe i zajęcia terenowe określone w planie studiów,
    3. trzy sesje egzaminacyjne wolne od zajęć, trwające łącznie nie krócej niż sześć tygodni:
      • zimowa, po zakończeniu zajęć semestru zimowego,
      • letnia, po zakończeniu zajęć semestru letniego,
      • jesienna, trwająca w okresie poprzedzającym rozpoczęcie nowego roku akademickiego,
    4. wakacje wiosenne, zimowe i letnie trwające w sumie nie mniej niż sześć tygodni, w tym co najmniej cztery tygodnie nieprzerwanych wakacji letnich,
    5. przerwę miedzy semestrem zimowym i letnim trwającą nie krócej niż tydzień.
  3. Szczegółową organizację roku akademickiego ustala Rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studentów i podaje do wiadomości przed rozpoczęciem roku akademickiego. W uzasadnionych przypadkach Dziekan w porozumieniu z Rektorem i wydziałowym organem samorządu studentów może wprowadzić zmiany w organizacji roku akademickiego ustalonej przez Rektora, dokonując przesunięć terminów o czas nie dłuższy niż 7 dni; nie dotyczy to terminu inauguracji roku akademickiego.
  4. Rektor dla Uczelni, a Dziekan w porozumieniu z Rektorem dla Wydziału mogą ustanowić w ciągu roku akademickiego dni wolne od zajęć. Odpowiednie organa samorządu studentów AGH mają prawo wnoszenia propozycji o ustanowienie takich dni.

Par.11

  1. Studia odbywąją się według planów studiów i programów studiów ustalonych przez właściwą Radę Wydziału w trybie określonym w Ustawie.
  2. Plany studiów zawierają wykaz wszystkich przedmiotów, praktyk oraz innych ząjeć, które student odbywa i zalicza w okresie studiów jako zajęcia obowiązkowe (kanon) lub obieralne. Plany studiów określają także inne informacje na temat przedmiotów, między innymi czas trwania przedmiotów oraz wykaz zajęć wchodzących w skład przedmiotu, takich jak: wykład, ćwiczenia audytoryjne, ćwiczenia laboratotyjne itp.
  3. Programy studiów ukreślają zakres wiedzy dla poszczególnych przedmiotów, praktyk lub innych zajęć, który student powinien opanować w trakcie studiów.
  4. Program studiów określa zakres egzaminu dyplomowego oraz rodzaj i wymiar obowiązkowych praktyk dla kierunku, specjalności i typu studiów.
  5. Szczegółowe programy każdego przedmiotu z wykazem literatury oraz warunki zaliczenia podaje prowadzący przedmiot do wiadomości studentów w pierwszym tygodniu zajęć.
  6. Przedmiotem w planie studiów jest zestaw zajęć, których celem jest zapoznanie studenta z określoną dziedziną wiedzy lub jej częścią. Przedmioty mogą być jednosemestralne lub wielosemestralne.
  7. Prowadzącym przedmiot jest wykładąjący dany przedmiot profesor, docent, doktor habilitowany lub inny nauczyciel akademicki wyznaczony przez Dziekana po zasięgnięciu opinii Rady Wydziału.
  8. Każdemu przedmiotowi, w każdym semestrze przypisana jest liczba punktów kredytowych. Liczba punktów kredytowych jest równa tygodniowej liczbie godzin pomnożonej przez współczynnik zależny od wymaganego nakładu pracy i sposobu zaliczania przedmiotu.
  9. Liczbę punktów kredytowych dla przedmiotów określa uchwała właściwej Rady Wydziału. Przy określaniu punktów kredytowych dla przedmiotów humanizujących, podstawowych i niekierunkowych, Rada Wydziału zobowiązana jest uwzględnić współczynniki (o których mowa w ust.8) określone uchwałą Senatu.
  10. Rady Wydziałów określają liczbę punktów kredytowych koniecznych do zaliczenia semestru (okresu zaliczeniowego). Rada Wydziału może wprowadzić wymóg, aby przedmioty obieralne tworzyły określone sekweneje.
  11. Stopień opanowania przez studenta danego przedmiotu odzwierciedlają oceny z zaliczenia (zaliczeń) i egzaminu (egzaminów), przewidzianych w planie studiów.
  12. Zajęciami w AGH są:

Par.12

  1. Dziekan ogłasza listę przedmiotów obowiązkowych na każdym kierunku i w każdym semestrze studiów (okresie zaliczeniowym) oraz harmonogram ich realizacji.
  2. Tygodniowy wymiar godzin przedmiotów niezbędnych do zaliczenia semestru (okresu zaliczeniowego) nie powinien przekraczać 30.
  3. Indywidualny plan studiów jest układany przez studenta z zachowaniem wymagań programu studiów, przepisów niniejszego regulaminu oraz zasady, że procentowy godzinowy udział przedmiotów podstawowych, kierunkowych i innych wynosi odpowiednio ok: 35, 55, 10%.
  4. W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia semestru student jest zobowiązany dokonać wpisu na semestr, przedstawiając Dziekanowi do zatwierdzenia swój plan studiów na następny okres zaliczeniowy.
  5. Do indeksu student wpisuje oddzielnie wszystkie ząjęcia wchodzące w skład danego przedmiotu. W przypadku gdy wykład jest prowadzony równolegle z innymi ząjęciami, w jednym wierszu z wykładem wpisuje się wyznaczone ząjęcia.
  6. Obecność studenta jest obowiązkowa pod rygorem niezaliczenia przedmiotu na: lekcjach, ćwiczeniach audytoryjnych, laboratoryjnych i projektowych, seminariach, lektoratach oraz na zajęciach praktycznych i terenowych.
  7. Na wniosek Dziekana w porozumieniu z wydziałowym organem samorządu studenckiego Rada Wydziału może uchwalić obowiązek uczestniczenia studentów na innych zajęciach.
  8. Prowadzący rozpoczynąjąc ząjęcia, na których obecność jest obowiązkowa, określa sposób i tryb wyrównania zaległości powstałych wskutek nieobecności studenta w zajęciach.
  9. Dziekan określa zasady i sposób realizacji oraz zaliczania zajęć terenowych i praktyk wakacyjnych.

Par.13

  1. Uzdolnionym i wyróżniającym się studentom Uczelnia zapewnia szczególną opiekę dydaktyczno-naukową poprzez indywidualny dobór przedmiotów obowiązkowych, metod i form kształcenia (studia indywidualne), a także specjalne formy wyróżniania i nagradzania.
  2. Dziekan kwalifikuje na studia indywidualne na podstawie wniosku studenta, biorąc pod uwagę postępy w studiowaniu, zainteresowania, zdolności i osiągnięcia studenta. Dziekan zatwierdza opiekuna i plan studiów indywidualnych, a także wszelkie zmiany w ich toku. W planie studiów indywidualnych Dziekan może zezwolić na odstgpstwo od przepisów par.12 ust.1-3.
  3. Zasady odbywania studiów indywidualnych określa Rada Wydziału; ich odbywanie nie powinno prowadzić do przedłużenia terminu ukończenia studiów.

Par.14

  1. Student może przenieść się na inny Wydział za zgodą Dziekana Wydziału przyjmującego studenta, o ile wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z odnośnych przepisów, co potwierdza Dziekan Wydziału, z którego student odchodzi.
  2. Postanowienia ust.1 odnoszą się również do przeniesienia studenta z innej uczelni.
  3. Po przeniesieniu student otrzymuje nowy indeks, do którego wpisuje się na podstawie poprzedniego indeksu:
  4. Dziekan określa warunki, termin i sposób wyrównania przez przeniesionego studenta zaległości, wynikających z różnicy planów studiów i programu nauczania. Różnice programowe, które student ma do uzupełnienia wpisuje się do nowego indeksu.
  5. Student, w uzasadnionych przypadkach może ubiegać się o przeniesienie ze studiów dziennych na studia zaoczne lub wieczorowe, a także odwrotnie. W tym przypadku stosuje się postanowienia ust.1-4.

Par.15

Poza studiami indywidualnymi (określonymi w par.13) dopuszcza się możliwość zastosowania indywidualnego toku (organizacji) studiów w odniesieniu do studentów:
  1. studiujących na innych niż podstawowy kierunkach studiów,
  2. samodzielnie wychowujących dzieci,
  3. będących członkami sportowej kadry narodowej, rezerwy, kadry narodowej lub kadry uniwersjadowej, bez względu na ich przynależność klubową,
  4. inwalidów,
  5. w innych uzasadnionych przypadkach, za zgodą Dziekana.

IV. ZALICZENIA I EGZAMINY

Par.16

  1. Okresem rozliczeniowym jest semestr, rok akademicki lub inny okres czasu, w zależności od decyzji Rady Wydziału.
  2. Warunkiem zaliczenia okresu rozliczeniowego, jest zaliczenie wszystkich przedmiotów obowiązkowych i uzyskanie wymaganej liczby punktów kredytowych.
  3. Zaliczenie okresu rozliczeniowego następuje po dokonaniu odpowiedniego wpisu w indeksie złożonym przez studenta w Dziekanacie w terminie nie późniejszym, niż dwa tygodnie od rozpoczęcia kolejnego okresu rozliczeniowego.
  4. O kontynuowaniu studiów przez studenta, który nie wypełnił wymogów określonych w ust.2 decyduje Dziekan.
  5. Maksymalna liczba egzaminów w sesji nie może przekraczać liczby ustalonej przez Dziekana w porozumieniu z wydziałowym organem samorządu studenckiego.
  6. Harmonogram egzaminów ustala egzaminator w porozumieniu ze studentami. Harmonogram egzaminów podlega zatwierdzeniu przez Dziekana.

Par.17

  1. Zaliczenia przedmiotu dokonuje się na podstawie sprawdzenia opanowania materiału poprzez egzamin lub inne formy określone w planie studiów.
  2. Za zgodą Dziekana udział studenta w pracach obozu naukowego może być podstawą do zaliczenia w całości lub w części praktyki studenckiej lub zajęć terenowych.

Par.18

  1. Zaliczenia zajęć dokonuje prowadzący zajęcia i wpisuje ocenę do indeksu, karty zaliczeń (egzaminów), protokołu oraz rejestru jednostki organizacyjnej.
  2. Jeżeli charakter przedmiotu nie pozwala na sprawdzenie stopnia opanowania materiału przez studentów, stosuje się w indeksie zapis "zal".
  3. Student ma prawo do dwukrotnego poprawkowego zaliczania zajęć. Jeśli następuje przekroczenie terminów zaliczeń, wymagana jest zgoda Dziekana.
  4. W sprawach dotyczących zaliczeń studentowi przysługuje prawo odwołania w ciągu siedmiu dni do prowadzącego przedmiot lub kierownika jednostki organizacyjnej prowadzącej dany przedmiot.
  5. Na wniosek prowadzącego lub studenta sprawdzian zaliczeniowy może mieć charakter komisyjny.

Par.19

  1. Warunkiem dopuszczenia do zdawania egzaminu jest uzyskanie zaliczeń ze wszystkich zajęć przewidzianych planem studiów dla danego przedmiotu, chyba, że zaliczenie można uzyskać w trakcie egzaminu.
  2. Egzamin przeprowadza zgodnie z harmonogramem prowadzący dany przedmiot, a w przypadku jego nieobecności egzamin może przeprowadzić inny nauczyciel akademicki, wskazany przez Dziekana.
  3. Harmonogram egzaminów, zawierający co najmniej dwa terminy podstawowe dla danego przedmiotu oraz co najmniej dwa terminy egzaminów poprawkowych, powinien być uzgodniony ze studentami nie później, niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem sesji.
  4. Student może zdawać egzaminy przed terminem podstawowym w tzw. terminie zerowym, jeżeli egzaminator wyraża na to zgodę. W przypadku niezdania egzaminu, oceny niedostatecznej można nie wpisywać do indeksu i karty egzaminacyjnej.
  5. W przypadku uzyskania na egzaminie oceny niedostatecznej studentowi przysługuje prawo do dwóch egzaminów poprawkowych z każdego niezdanego przedmiotu

Par.20

  1. Na wniosek studenta lub egzaminatora egzaminy składane we wszystbch terminach mogą być komisyjne. Dziekan może również zarządzić egzamin komisyjny z własnej inicjatywy; dotyczy to w szczególności drugiego egzaminu poprawkowego.
  2. Egzamin komisyjny odbywa się przed komisją złożoną z: Dziekana lub osoby pzzez niego wyznaczonej jako przewodniczącego komisji, prowadzącego zajęcia lub jego zastępcy (wyznaczonego w trybie par.19 ust.2), drugiego specjalisty z zakresu przedmiotu objętego egzaminem lub specjalizacji pokrewnej, opiekuna roku, oraz - na życzenie studenta - przedstawiciela Wydziałowej Rady Samorządu. Komisji egzaminacyjnej nie może przewodniczyć prowadzący przedmiot lub jego zastępca.

Par.21

  1. Przy egzaminach i innych formach zaliczania przedmiotów stosuje się i wpisuje do indeksu oceny odpowiadające procentowemu opanowaniu materiału według następujących zasad:
  2. Rada Wydziału ustala wykaz przedmiotów, w przypadku których oceny są uwzględniane przy obliczaniu średniej oceny semestru (roku, studiów).
  3. Ocena przedmiotu w każdym semestrze stanowi średnią ważoną z zaliczeń i egzaminu. Przedmiot można ocenić, jeśli wszystkie uzyskane oceny są pozytywne. Wagi dla poszczególnych zajęć i egzaminów przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych określa Rada Wydziału, a dla pozostałych Senat.
  4. Średnią ocenę za okres rozliczeniowy stanowi średnia ważona ocen wszystkich przedmiotów w tym okresie, przy czym wagę stanowi ilość punktów kredytowych przypisana przedmiotowi.
  5. Zapis słowny "zal" nie ma żadnego odpowiednika w ocenie liczbowej i nie może być uwzglgdniany przy obliczaniu średniej oceny (semestru, roku studiów).

Par.22

  1. W stosunku do studenta, który nie zaliczył okresu studiów ustalonego zgodnie z par.16 ust.1, Dziekan wydaje decyzję:
  2. W stosunku do studenta, który nie wniósł opłat, o których mowa w par.7 ust.4, stosuje się przepisy Par.22 ust.1 lit. b i c.
  3. Dziekan po zasięgnięciu opinii wydziałowego organu samorządu studentów może skreślić studenta z listy studentów w trakcie studiów, tzn. przed zakończeniem okresu rozliczeniowego, jeżeli nie wykazuje on dostatecznych postępów w studiowaniu, stwierdzonych bieżącą kontrolą.
  4. Od decyzji Dziekana o skreśleniu z listy studentów przysługuje prawo odwołania się do Rektora w terminie 7 dni od ogłoszenia tej decyzji.
  5. Student ma prawo uzyskać zezwolenie na powtarzanie przyjętego okresu rozliczeniowego, ale nie więcej niż raz w okresie studiów, chyba, że przyczyną powtórnego niezaliczenia była długotrwała choroba lub inne ważne przyczyny odpowiednio uzasadnione. Nie dotyczy to odpłatnych studiów zaocznych.
  6. Studenta powtarzającego nie obowiązuje uzyskiwanie zaliczeń z przedmiotów, z których uzyskał ocenę co najmniej ponad dostateczną. W szczególnych przypadkach prowadzący ząjęcia, lub Dziekan, może również zwolnić od obowiązku ponownego uzyskania zaliczeń zajęć, z których student uzyskał ocenę dostateczną.
  7. Dziekan może zezwolić studentowi powtarzającemu na branie udziału w niektórych lub wszystkich zajęciach następnego roku.

Par.23

  1. Ponowne przyjęcie na studia osoby, która została skreślona na I roku studiów, następuje na zasadach rekrutacji na studia wyższe.
  2. Osoba, która przerwała studia lub została skreślona z listy studentów na roku II lub wyższym, może za zgodą Dziekana je wznowić, czyli zostać reaktywowana w prawach studenta. Od odmownej decyzji Dziekana przysługuje odwołanie do Rektora w terminie 7 dni.
  3. Student reaktywowany na studia, który przed skreśleniem z listy studentów powtarzał rok studiów z powodu niedostatecznych wyników w nauce, po reaktywacji traci prawo do powtarzania roku (zgodnie z par.22, ust.5). Nie dotyczy to odpłatnych studiów zaocznych.
  4. Osoba, która została skreślona z listy studentów może uzyskać zezwolenie na ponowne podjgcie studiów tylko jeden raz. W przypadku odpłatnych studiów zaocznych jest możliwa wielokrotna reaktywacja.
  5. Osoba, która została skreślona z powodu niezarejestrowania pracy dyplomowej w terminie określonym w par.26 a uzyskała zaliczenia wszystkich przedmiotów i praktyk przewidzianych planem studiów czyli absolutorium, może złożyć pracę i przystąpić do egzaminu dyplomowego, bez konieczności reaktywacji po przerwie nie dłuższej, niż 1 rok.

V. URLOPY

Par.24

  1. Dziekan może udzielić studentowi urlopu w przypadku:
  2. Student, który zaliczył obydwa semestry I roku, ma również prawo do uzyskania urlopu bez podania przyczyny jeden raz w czasie studiów, na okres nie przekraczający 2 semestrów.
  3. Student powinien ubiegać się o udzielenie mu urlopu w zasadzie bezpośrednio po zaistnieniu przyczyny stanowiącej podstawg do jego udzielenia.
  4. Z wnioskiem o urlop chorobowy może wystąpić również akademicka służba zdrowia.
  5. Dziekan może wyrazić zgodę na urlop po ustaniu przyczyny jego udzielenia, jeśli jest to uzasadnione tokiem studiów.
  6. Udzielenie urlopu potwierdza się wpisem do indeksu.
  7. W okresie urlopu student zachowuje uprawnienia studenckie, natomiast prawo do korzystania z pomocy materialnej w tym czasie określają odrębne przepisy.
  8. W trakcie urlopu student może za zgodą Dziekana brać udział w niektórych zajęciach oraz przystąpić do zaliczeń i egzaminów.
  9. Warunkiem podjęcia studiów po urlopie jest dokonanie stosownego wpisu w indeksie.

VI. PRACE DYPLOMOWE

Par.25

  1. Student zobowiązany jest do wykonania pracy dyplomowej inżynierskiej, jeśli przewiduje ją program nauczania oraz pracy dyplomowej magisterskiej.
  2. Pracę dyplomową student wykonuje pod kierunkiem uprawnionego do tego nauczyciela akademickiego (opiekuna pracy): profesora, lub doktora habilitowanego dla prac dyplomowych magisterskich oraz profesora, doktora habilitowanego i doktora dla prac dyplomowych inżynierskich. Dziekan po zasiggnigciu opinii Rady Wydziału może upoważnić do kierowania pracą dyplomową adiunkta, starszego wykładowcę lub specjalistę spoza Uczelni.
  3. Wybór tematu pracy dyplomowej następuje w wyniku uzgodnienia pomiędzy opiekunem pracy i studentem.
  4. Tematy oraz opiekunów prac dyplomowych zgodnie z ust.2 zatwierdza Dziekan po zasięgnięciu opinii Rady Wydziału prowadzącego kierunek.
  5. Oceny pracy dyplomowej dokonuje opiekun pracy oraz jeden recenzent. Do recenzentów stosuje się odpowiednio postanowienia ust.2. Ocenę końcową pracy dyplomowej ustala komisja na podstawie ocen opiekuna i recenzenta. Zapis słowny określa się w oparciu o par.21 ust.1. Jeżeli praca została wykonana dla potrzeb zakładu pracy, ocena pracy dyplomowej może uwzględniać opinie tego zakładu.
  6. W przypadku gdy jedna z ocen pracy jest niedostateczna, o dopuszczeniu do egzaminu dyplomowego decyduje Dziekan, który może zasięgnąć opinii drugiego recenzenta.

Par.26

  1. Tematy prac dyplomowych magisterskich powinny być ustalone i podjęte przez studentów nie później niż rok przed terminem zakończenia studiów, a prac dyplomowych inżynierskich nie później niż jeden semestr przed terminem zakończenia studiów.
  2. Tryb i formę realizacji pracy umożliwiające jej terminowe zakończenie określa opiekun pracy. Czas przeznaczony na realizację pracy łącznie z innymi obowiązkowymi zajęciami studenta nie może przekraczać 450 godzin semestralnie. W przypadku niewywiązania się studenta z obowiązku realizacji pracy wg ustalonego trybu Dziekan może zwolnić opiekuna pracy na jego wniosek z obowiązku kierowania pracą.
  3. Student obowiązany jest wykonać oraz złożyć w dziekanacie i zarejestrować jeden egzemplarz pracy dyplomowej nie później, niż do dnia:
  4. Dziekan na wniosek opiekuna pracy dyplomowej lub na prośbę studenta może przesunąć termin zarejestrowania pracy dyplomowej, nie dłużej jednak, niż o trzy miesiące w przypadku:

VII. EGZAMINY DYPLOMOWE

Par.27

  1. Student zobowiązany jest do złożenia egzaminu dyplomowego inżynierskiego, jeśli przewiduje go program nauczania oraz złożenia egzaminu dyplomowego magisterskiego.
  2. Do egzaminu dyplomowego dopuszczony jest student, który:
  3. Egzamin dyplomowy powinien się odbywać w terminie nie przekraczającym 3 miesięcy od daty zarejestrowania pracy dyplomowej, a w przypadku, gdy program studiów nie przewidyje pracy dyplomowej, od daty uzyskania absolutorium.
  4. Dziekan może ustalić indywidualny termin egzaminu dyplomowego dla studenta, który spełnił warunki dopuszczenia do egzaminu dyplomowego przed zakończeniem semestru dyplomowego.

Par.28

  1. Egzamin dyplomowy odbywa się przed Komisją złożoną z przewodniczącego (Dziekana lub osoby przez niego wyznaczonej), innych nauczycieli akademickich powołanych przez Dziekana oraz opiekuna pracy i recenzenta, jeśli program nauczania przewiduje wykonanie pracy dyplomowej.
  2. Skład Komisji może być również powiększony przez Dziekana o specjalistę spoza Uczelni.
  3. Egzamin dyplomowy może mieć charakter publiczny, za zgodą studenta.

Par.29

  1. Egzamin dyplomowy magisterski jest egzaminem ustnym i obejmuje:
  2. Formę egzaminu dyplomowego na studiach inżynierskich określa właściwa Rada Wydziału.
  3. Organizację egzaminów dyplomowych ustala Dziekan, a ich zakres określony jest w programie studiów zgodnie z par.11 ust.4.
  4. Z egzaminu dyplomowego sporządza się protokół na drukach według ustalonego wzoru.
  5. Ocena egzaminu dyplomowego jest średnią arytmetyczną ze wszystkich ocen cząstkowych uzyskanych za prezentację pracy i odpowiedzi na wszystkie postawione pytania. Oceny cząstkowe ustalają zadający pytania. Zapis słowny oceny końcowej określa się w oparciu o par.21 ust.1.

Par.30

  1. W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oeeny niedostatecznej, Dziekan wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny.
  2. Powtórny egzamin nie może odbyć się wcześniej niż po upływie jednego miesiąca i nie później niż przed upływem trzech miesięcy od daty pierwszego egzaminu dyplomowego. Termin egzaminu Dziekan podaje do wiadomości studenta co najmniej na siedem dni przed wyznaczoną datą egzaminu dyplomowego.
  3. W przypadku niezdania egzaminu dyplomowego w drugim terminie, Dziekan wydaje decyzję o:
  4. Nieprzystąpienie do egzaminu uznane przez Dziekana za nieusprawiedliwione powoduje konsekwencje takie, jak niezdanie egzaminu dyplomowego.
  5. W przypadku usprawiedliwionego nieprzystąpienia do egzaminu Dziekan wyznacza ponowny termin egzaminu dyplomowego.

Par.31

  1. W dyplomie ukończenia studiów wyższych w Akademii Górniczo-Hutniczej podąje się ostateczną ocenę studiów.
  2. Podstawą obliczenia ostatecznej oceny studiów są:
  3. W przypadku gdy student wznawiał studia, przy obliczaniu średniej ocen za okres studiów należy brać pod uwagę zarówno oceny uzyskane w okresie studiów przed wznowieniem, jak i po wznowieniu studiów. Dotyczy to jedynie semestrów zaliczonych.
  4. W przypadku przeniesienia się studenta w trakcie studiów na inny kierunek, przy obliczaniu średniej ocen za okres studiów powinny być brane pod uwagę również oceny uzyskane z przedmiotów zaliczonych przez studenta w ramach kierunku, na którym poprzednio studiował, jeżeli przedmioty te są ujęęte w planie studiów kierunku, na który student się przeniósł.
  5. W dyplomie ukończenia studiów wyższych wpisuje się ocenę ostateczną studiów obliczoną zgodnie z ust.2, według zasad podanych w par.21 ust.1. Na podstawie decyzji Rady Wydziału może być w dyplomie wpisana tzw. lokata ukończenia studiów.
  6. Jeżeli student spełnił warunki podane w par.36, Komisja egzaminu dyplomowego wnioskuje o nadanie dyplomu i wyróżnienia z wpisem do protokołu (par.29 ust.4).

Par.32

  1. Wynik egzaminu dyplomowego wraz z podaniem ocen egzaminu i ostatecznej oceny studiów ogłasza przewodniczący Komisji egzaminacyjnej w obecności jej członków w dniu egzaminu.
  2. Od decyzji Komisji egzaminu dyplomowego student ma prawo odwołania się do Rektora do 14 dni od daty egzaminu.

Par.33

  1. Egzamin dyplomowy zdany pomyślnie z wynikiem co najmniej dostatecznym jest aktem kończącym studia wyższe w Akademii Górniczo-Hutniczej.
  2. Student po złożeniu egzaminu dyplomowego staje się absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej.
  3. Absolwent ma prawo do zachowania indeksu.
  4. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów.
  5. Dyplomy ukończenia studiów wręcza absolwentom Dziekan. Wręczenie dyplomów ukończenia studiów winno odbywać się na spotkaniu absolwentów zorganizowanym w sposób uroczysty przez Dziekana.
  6. Absolwent przed otrzymaniem dyplomu powinien uregulować wszystkie zobowiązania wobec Uczelni. Odebranie dyplomu absolwent potwierdza podpisem.
  7. Przed wręczeniem dyplomów absolwenci mogą złożyć ślubowanie następującej treści:

    Ślubuję uroczyście, że jako absolwent Akademii Górniczo- Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie będę:

VIII. NAGHODY I WYRÓŻNIENIA

Par.34

Studentom wyróżniającym się szczególnymi wynikami w nauce i wzorowym wypełnianiem swoich obowiązków mogą być przyznawane :
  1. stypendia Rektora Uczelni,
  2. nagrody Rektora Uczelni,
  3. nagrody ufundowane przez instytucje państwowe, towarzystwa naukowe, organizacje społeczne i inne, zgodnie z regulaminami obowiązującymi dla tych nagród.
Tryb i zasady przyznawania stypendiów i nagród Rektora (pkt.1 i pkt.2) określają odrębne zarządzenia Rektora Uczelni.

Par.35

Studenci i absolwenci wyróżniąjący się wynikami w nauce, osiągnięciami w pracy w ramach studenckiego ruchu naukowego lub w innych zespołach badawczych, działalnością dla Uczelni, wybitnymi osiągnigciami kulturalnymi względnie sportowymi, mogą być również wyróżniani w sposób przewidziany w Statucie.

Par.36

  1. Rada Wydziału moźe przyznać wyróżnienie absolwentom na wniosek Komisji egzaminu dyplomowego wpisany do protokołu.
  2. Wyróżnienie mogą otrzymać absolwenci, którzy:
  3. Absolwentom, którzy uzyskali wyróżnienie, przysługuje:
  4. Rektor ogłasza nazwiska wyróżnionych absolwentów w dzienniku Rzeczpospolita.

IX. PRZEPISY KOŃCOWE

Par.37

  1. Niniejszy Regulamin Studiów AGH wchodzi w źycie z dniem 1 października 1995 roku.
  2. Niniejszy regulamin obowiązuje również:
  3. O przyjęciu na studia w Akademii Górniczo-Hutniczej osoby, która rozpoczęła studia za granicą, decyduje Dziekan.
  4. Wysokość opłat przewidzianych odrębnymi przepisami określa Dziekan według zasad ustalonych przez Rektora.
  5. Instancją odwoławczą od decyzji Dziekana we wszystkich sprawach objętych regulaminem studiów jest Rektor.
  6. Interpretacja postanowień regulaminu studiów należy do Rektora.
  7. W sprawach dotyczących porządku i trybu odbywania studiów nie objętych przepisami regulaminu decyduje Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

  1. W okresie przejściowym - do 1 października 1998 roku - niektóre z przepisów będą wprowadzane stopniowo, w szczególności: