Regulamin Uczelnianej Sieci Komputerowej

Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica

wprowadzony zarządzeniem JM Rektora AGH nr 11/93 z 6.10.1993

  1. Uczelniana Sieć Komputerowa Akademii Górniczo-Hutniczej (USK AGH) jest przyłączona do Naukowych i Akademickich Sieci Komputerowych (NASK) i podlega przepisom zawartym w regulaminie NASK , które mają zastosowanie w kwestiach nie objętych niniejszym regulaminem.
  2. Administratorem USK AGH jest kierownik Sekcji USK w Uczelnianym Centrum Informatyki AGH. UCI AGH odpowiada za eksploatację i merytoryczną stronę rozbudowy USK AGH oraz reprezentuje AGH wobec NASK.
  3. USK AGH jest multiprotokolarną siecią heterogeniczną, tzn. komputery włączone do niej wykorzystują różne protokoły i systemy operacyjne. Zalecanym systemem operacyjnym jest Unix w wersji SVR5 lub 4.2BSD (lub wyższej) i systemy pochodne. Zalecanym protokołem warstwy sieciowej jest TCP/IP; warstwy fizycznej - Ethernet II i FDDI. Dopuszczalne jest używanie innych systemów (np. VMS) i protokołów sieciowych (OSI, DECnet, SNA, Novell) o ile wyrazi na to zgodę administrator USK.
  4. Fragmenty Uczelnianej Sieci Komputerowej, które służą potrzebom wielu jednostek AGH i których budowa jest finansowana i koordynowana centralnie, stanowią rdzeń USK.
    Rdzeń (backbone) USK AGH łączy sieci lokalne poszczególnych jednostek organizacyjnych AGH. Elementy rdzenia (osprzęt i okablowanie) niezależnie od ich lokalizacji podlegają administracji UCI AGH. Jedynie upoważnieni pracownicy UCI AGH mają prawo zmieniać konfigurację urządzeń wchodzących w skład rdzenia USK (routerów, bridge'ów, koncentratorów, repeaterów, modemów itd.)
  5. Sieci lokalne, czyli fragmenty USK obejmujące pojedynczą jednostkę organizacyjną AGH w rozumieniu Regulaminu Organizacyjnego AGH (lub kilka współpracujących jednostek organizacyjnych), podlegają administracji tych jednostek organizacyjnych.
    Kierownicy tych jednostek wyznaczają administratorów sieci lokalnych (osoby odpowiedzialne za eksploatację sieci lokalnych oraz kontakty z UCI AGH) oraz administratorów komputerów włączonych do sieci lokalnych.
  6. Włączenie sieci lokalnych do USK AGH następuje za zgodą administratora USK, po zatwierdzeniu przedstawionego projektu sieci lokalnej i sprawdzeniu zgodności wykonania z projektem. Administrator USK ma prawo odmówić włączenia sieci lokalnej do USK, jeżeli sieć nie spełnia przyjętych dla USK AGH norm technicznych.
    Wszelkie zmiany w topologii sieci lokalnej dokonywane przez użytkowników lub na ich zlecenie muszą być konsultowane z UCI AGH.
  7. Administrator USK AGH przydziela i rejestruje adresy sieciowe i nazwy wszystkich komputerów włączonych do USK, zarządza tablicami adresów i tablicami routingu poszczególnych podsieci. Administrator USK może przekazać tę funkcję w odniesieniu do sieci lokalnej administratorowi tej sieci. Administratorzy sieci lokalnych odpowiadają za zgodność stanu faktycznego ze stanem zarejestrowanym przez administratora USK. W przypadku nieprzestrzegania powyższego oraz o ile prowadzi to do zakłóceń pracy USK administrator USK może odłączyć sieć lokalną od USK AGH.
  8. Zabronione jest wykonywanie czynności mogących w istotny sposób zakłócić funkcjonowanie USK AGH, takich jak rozłączanie okablowania, wymiana osprzętu, oprogramowania sieciowego itd. bez uzgodnienia z UCI AGH.
  9. Użytkownikiem USK AGH jest każda osoba korzystająca z komputera podłączonego do USK AGH, niezależnie od jego lokalizacji.
    Prawo do korzystania z USK AGH mają pracownicy AGH, osoby uczestniczące w pracach badawczych prowadzonych przez AGH oraz studenci AGH (w ramach zajęć lub na mocy zezwolenia udzielonego przez dziekana, dyrektora instytutu lub kierownika katedry).
    Konta na komputerach włączonych do USK są zakładane i usuwane na wniosek kierowników jednostek organizacyjnych (wydziałów, instytutów, katedr itd.).
    Administratorzy wszystkich komputerów włączonych do USK AGH mają obowiązek zapewnienia, że do komputerów tych nie uzyskają dostępu osoby postronne, nieupoważnione do korzystania z USK AGH.
  10. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie USK AGH do celów komercyjnych bez zgody władz AGH oraz NASK.
  11. Za zarządzanie kontami na poszczególnych komputerach włączonych do USK AGH odpowiadają administratorzy tych systemów.
    Dopuszczalne jest tworzenie publicznie dostępnych systemów informacyjnych działających na komputerach włączonych do USK AGH, o ile struktura takiego systemu uniemożliwia wykorzystywanie go niezgodnie z przeznaczeniem (np. w celu uzyskania nieupoważnionego dostępu do zasobów komputerowych USK AGH). Administratorzy tych systemów odpowiadają za ich poprawne funkcjonowanie.
  12. Użytkownicy USK AGH mają prawo korzystania z zasobów komputerów, na których mają założone konta, w granicach określonych przez administratorów tych komputerów.
    Administratorzy systemów komputerów mają prawo ograniczyć możliwości wykonywania pewnych operacji (uruchamiania programów, odczytu/zapisu zbiorów danych, nawiązywania połączeń z innymi systemami itd.) przez użytkowników, o ile jest to uzasadnione względami technicznymi lub prawnymi.
  13. Administratorzy systemów komputerowych AGH mają obowiązek informowania użytkowników o przysługujących im możliwościach wykorzystania tych systemów oraz o ewentualnych problemach związanych z ich eksploatacją.
    Użytkownicy USK AGH mają obowiązek stosowania się do zaleceń administratorów systemów komputerowych, z których korzystają, w sprawach dotyczących bezpieczeństwa lub efektywności eksploatacji tych systemów.
  14. Użytkownicy USK AGH mają prawo do prywatności danych przechowywanych w systemach komputerowych włączonych do USK. Administratorzy sieci i systemów oraz inne osoby mające dostęp do zbiorów innych użytkowników zobowiązane są do przestrzegania tajemnicy korespondencji w odniesieniu do uzyskanych tą drogą informacji.
    Administratorzy sieci i systemów komputerowych nie ponoszą odpowiedzialności za naruszenia prywatności i inne nadużycia powstałe z winy użytkowników (np. w rezultacie udostępnienia hasła innym osobom).
    Stanowczo zabronione są działania mające na celu uzyskanie nieupoważnionego dostępu do zasobów komputerowych AGH, w tym podszywanie się pod innych użytkowników, lub monitorowanie łącz USK. Użytkownicy w systemach wielodostępnych mają obowiązek dbać o ochronę swoich zasobów poprzez stosowanie i częstą zmianę haseł.
  15. Osoby łamiące powyższy regulamin mogą być na wniosek administratora USK pozbawione prawa korzystania z USK AGH. W przypadku powstania strat materialnych z powodu złamania regulaminu, użytkownik może być obciążony kosztami. Administratorzy komputerów włączonych do USK AGH mają obowiązek poinformowania o tym użytkowników.

Kraków, 14.07.1993